English

АСТРОФИЗИКА, МЕТЕОРОЛОГИЯ и ГЕОФИЗИКА
(обучение за получаване на бакалавърска степен)


Програма на учебните занятия за текущия семестър

От учебната 2006/2007 година във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" е въведена нова специалност по АСТРОФИЗИКА, МЕТЕОРОЛОГИЯ и ГЕОФИЗИКА. Тя дава възможност на студентите да се насочат още от началото на бакалавърското им обучение към предпочитаните от тях специалности в областта на физиката на космоса или на Земята.
  • За програмата
  • Учебен план (актуален вариант редовно обучение 2011/2012)
  • Учебен план (актуален вариант задочно обучение 2011/2012)
  • Учебен план (вариант 2010/2011)
  • Учебен план (стар вариант word или pdf -формат)
  • Списък ИЗБОРНИ КУРСОВЕ, редовно обучение, за всички специалности
  • Списък ИЗБОРНИ КУРСОВЕ, задочно обучение, за всички специалности
  • Кратки анотации на курсовете
  • Списък на студентите
  • Как да продължите обучението си
  • Възможности за дипломна работа










  • От 2006 г. към Физическия факултет се открива нова специалност “Астрофизика, метеорология и геофизика” към професионално направление “Физически науки”. Освен базисното университетско образование по физика, което е еднакво с това на всички останали физични специалности, студентите получават специализирани знания в областта на астрофизиката, метеорологията и геофизиката. Специализацията е на модулен принцип според избора на едната от трите науки, която интересува студента. В зависимост от избрания модул студентите, завършили специалност “Астрофизика, метеорология и геофизика”, се дипломират с образователно-квалификационна степени „бакалавър по физика - астрофизик”, „бакалавър по физика - метеоролог” или „бакалавър по физика - геофизик”.
    Завършващите специалност „Астрофизика, метеорология и геофизика” придобиват умения на теоретици и експериментатори в областта на астрономията и астрофизиката, метеорологията, океанографията и геофизиката. Те са пълноценно подготвени в своята професия, със солидна и широкопрофилна професионална подготовка, владеещи стопанските, организационните и социалните механизми в своята сфера на действие, способни сами да усъвършенствуват знанията и уменията си и постоянно да повишават своята квалификация.
    Специалистите бакалаври от специалност „Астрофизика, метеорология и геофизика” са подготвени да работят в системата на МОН, БАН, отбраната, здравеопазването, Министерство на вътрешните работи, Министерство на околната среда и Министерството на транспорта на длъжност специалист с висше образование (физик). Те могат да се реализират и в областта на производството и бизнеса, където има нужда от широкопрофилни специалисти в тези области. Тази подготовка им позволява да работят и в близки области на познанието, в областта на информатиката, а така също да започнат и развиват успешно самостоятелен бизнес. Бакалаврите от специалност „Астрофизика, метеорология и геофизика” могат да работят на длъжности като: завеждащ обсерватория, завеждащ метеорологичен център, завеждащ синоптична станция, диспечер-метеоролог в системата на въздушния транспорт, инженер-геофизик, астроном-наблюдател, метеоролог-наблюдател, аеролог, хидрометеоролог, оператор в обсерватория и др. При избиране на курсовете от педагогическия блок към специалността те придобиват и съответната учителска правоспособност, която им позволява да бъдат учители по специален предмет, преподаватели в колежи, методисти в системата на МОН или учители по общообразователни предмети. Бакалаврите от специалност „Астрофизика, метеорология и геофизика” в зависимост от избания модул притежават следните по-специални умения: да извършват теоретични и експериментални изследвания в областта на фундаменталната и приложна астрономия, астрофизика, метеорология, океанография и геофизика, а така също в онези области на други науки, за които методиката и средствата на тези области от физичните науки са необходими; да разработват методи и средства за изследване, измерване и контрол в научни и производствени лаборатории; да извършват наблюдения на обекти в Космоса, атмосферата, хидросферата и земната кора; да използват съвременната електронно-изчислителна техника за провеждане и обработка на резултатите от измерванията; да извършват проучвания, експертизи, прогнози и да разработват насоки за перспективното развитие на клонове от науката, производството и околната среда, в чиито основи лежат физичните явления от съответните дялове на физиката; да се занимават с преподавателска дейност в различните раздели на физиката, астрономията, метеорологията, геофизиката и математиката.