НАУЧНОТО ТУРНЕ „ФИЗИКАТА ПЪТУВА“ 2026 ГОСТУВА С ДЕМОНСТРАЦИИ ПО ФИЗИКА В УЧИЛИЩА В 13 ГРАДА В БЪЛГАРИЯ

В периода март-май 2026 г. като част от програмата на Физическия факултет (ФзФ) на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ за работа с ученици и училища, физикът демонстратор инж. Тома Томов  посети училища в градовете Харманли, Любимец, Стара Загора, Чирпан, Димитровград. Пловдив, Пазарджик и Кюстендил (през март), Кърджали и Хасково (през април) и Велико Търново, Казанлък и Правец (през май).

Целта на гостуванията е популяризация на обучението по физика, което Физическият факултет предлага.  Дейностите са част от комуникационната стратегията на ФзФ и са насочени към засилване на интереса към специалностите, които факултетът предлага. По време на гостуванията инж. Томов представи пред общо над 1200 ученици по интерактивен и интересен начин демонстрации от различни области на физиката. Учениците проявиха силен интерес и откриха, че физиката наистина е съществена част от заобикалящия ни свят. Всички ученици се включваха активно с въпроси и заявиха интереса си към науката.

Навсякъде представянията бяха подкрепени от учителите и училищните ръководства.

През месец юни 2026 г. „Физиката пътува“ продължава с гостуване на „Фестивал на математиката и новите науки“ – гр. Враца, както и посещения в други градове в цялата страна.

Физическият факултет на СУ изказва благодарност на директорите и учителите на всички посетени училища за успешното партньорство!