English

Катедра “Метеорология и геофизика”



За катедрата Бакалаври по физика Бакалаври по АМГ Магистри по АМГ Полезно

История Преподаватели Курсове и анотации Записки За контакти

  • За нас
  • Кратка история на метеорологията в България
  • История на обучението по метеорология и геофизика в Софийския университет “Кл. Охридски”


    Лекции по метеорология в СУ "Св. Кл. Охридски" започват да се четат една година след откриването на висшето учебно заведение, през 1889 г. Като независимо академично тяло Катедрата по "Метеорология и геофизика" се създава през 1946 г. в рамките на Факултета по физика и математика, а след 1963 г. при отделянето на два независими факултета, става част от Физически факултет. До 2000 г. в катедрата получават висше образование студенти-физици по две специализации: метеорология и геофизика. От 2000 г. към катедрата има подготвени три магистърски програми: 1) метеорология, 2) геофизика и 3) физика на Земятa, атмосферата и космоса. Трябва да отбележим, че Катедра "Метеорология и геофизика" към СУ "Св. Кл. Охридски" е единственото учебно заведение, където може да се получи висше образование по гореспоменатите дисциплини.

    Помислете: ако се обучавате при нас обект на вашето изучаване ще бъде нашия общ дом, планетата Земя, една сложна система от взаимосвързани компоненти и интересни процеси. От нашето разбиране за здравето на Земята и подържане на чистотата в нашия дом зависи насоката в развитието на човешката цивилизация като цяло. Нужда от метеоролози и геофизици винаги ще има, и в следващите години броя на търсените такива специалисти постоянно ще расте. Възможности за реализация има както за студенти с чисто теоретична насока на мисленето, така и за тези, чиято природна нагласа влече към практично приложение на наученото.

    Преподавателите в катедрата са висококвалифицирани специалисти, без изключение с докторска степен. За последните 5 години с участие на членове от катедрата са издадени над 120 статии, учебници и монографии, повече от половината от тях в чужди реномирани списания. Научно-изследователската работа в катедрата е на високо ниво, за което говорят 38-те изнесени доклади на международни конференции у нас и в чужбина. В катедрата се извършва съвместна работа с български и чуждестранни колективи, в момента тече изпълнение по наколко научни договора към програмите на Европейския съюз, по Програма PHARE, и съвместно с учени от САЩ, Швеция, Германия, Франция и Италия. Съществуват възможности за участие на студенти при желание от тяхна страна.

    Възможности за професионална реализация: От години завършилите специалисти в катедрата намират добър прием в редица държавни институции, занимаващи се с различни аспекти на околната среда, както и като научни изследователи в институти у нас и в чужбина. Между тях са: Национален институт по метеорология и хидрология към БАН, Геофизичен институт на БАН, Министерство на земеделието и горите, Главна дирекция "Ръководство на въздушно движение", Министерство на отбраната, Министерство на околната среда и водите, Енергопроект ЕАД - направление топлоенергетика, Енергопроект ЕАД - направление ядрена енергетика, Институт по океанология към БАН, Главна дирекция "Борба с градушките" и други. Част от студентите избират друг път на развитие и продължават научна работа по докторска дисертация в катедрата, в БАН, или в чужди университети и институти.