English

Катедра “Метеорология и геофизика”



За катедрата Бакалаври по физика Бакалаври по АМГ Магистри по АМГ Полезно

История Преподаватели Курсове и анотации Записки За контакти

  • За нас
  • Кратка история на метеорологията в България
  • История на обучението по метеорология и геофизика в Софийския университет “Кл. Охридски”

    1842 - защитена е първата българска дисертация по физика. Това е дисертацията в областта на метеорологията на Д. Мутьев на тема "За психрометрията". Защитата се е провела в Берлинския университет "Фр. Вилхелм"
    1860 - организиране на първите нерегулярни метеорологични наблюдения в България. Наблюденията са се провеждали в двора на австро-унгарското консулство в Русе. Наблюденията продължават до 1873 г.
    1880 - открива се втора метеорологична станция в австро-унгарското консулство в София, провеждала редовни наблюдения от септември 1880 до април 1882 г.
    1887 - българско начало на метеорологичните наблюдения в България, поставено от преподавателя по астрономия в Софийската мъжка гимназия, бъдещ професор по астрономия в Университета и основател на Астрономическата обсерватория Марин Бъчеваров. Първите наблюдения се провеждат на 1 февруари 1887 г.. От 1 март 1887 г. започват редовни наблюдения в двора на Софийската класическа гимназия, разположена в северозападната част на площад "В. Левски", където до 1962 г. се помещава Физико-математическият факултет на Софийския университет.
    1890 - Спас Вацов е назначен с "предписание" от Министерството на народното просвещение за завеждащ Софийската метеорологична станция (която се преименува в Централна метеорологична станция - ЦМС) със задължение за уреждане и управление на всички други станции, които съществуват или ще се открият. ЦМС скоро разширява дейността си със сеизмологични наблюдения, с което се полагат основите на Сеизмологичната служба у нас, отделила се като самостоятелна едва през 1950 г.
    1894 - с княжески указ се създава Дирекция на Метеорологията към Министерство на народното просвещение с директор Спас Вацов. Поради посочените функции на ЦМС, някои смятат 1890 г. за година на основаването на българската хидрометеорологична служба, но по-правилно е за такава дата да се смята 1 януари 1894 г.
    1934 - Дирекцията на Метеорологията се преименува на Централен метеорологичен институт.
    1950 - създава се Хидрометеорологичната служба (ХМС) към Министерския съвет.
    1954 - създава се Научноизследователски институт по хидрология и метеорология (ИХМ) към ХМС
    1962 - ХМС и ИХМ преминават към Българската академия на науките.
    1989 - с решение на Министерския съвет на НРБ, ХМС и ИХМ се обединяват в Институт по метеорология и хидрология, който от 1991 се преименува в Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).