Студенти от магистърската програма „Аерокосмическо инженерство и комуникации“ на Физическия факултет успешно програмираха и конструираха учебни наноспътници, следващи стандарта „кюбсат“. Практическите занятия са част от курса „Проектиране на спътникови конструкции и механизми“.

Кулминацията на курса се състоя в хъба за творчески технологии „Резонатор“ (Resonator), където студентите имаха достъп до производствени процеси като 3D принтиране, лазерно рязане, металообработка чрез стружкоотделяне и други. Това позволи практическото реализиране на техните проекти за конструкции на наноспътници да се осъществи в рамките на само два дни.

„Резонатор“ е единствено по рода си в България мултифункционално пространство, съчетаващо множество производствени технологии, звуково инженерство, 3D моделиране/принтиране, електроника и продуктово инженерство.

Физическият факултет изразява своята благодарност за оказаното съдействие от Никола Кереков и Тодор Минчев и на целият екип от „Резонатор“.