Група по неутринна физика
Групата по неутринна физика се занимава с експериментална физика, свързана с методите за създаване и регистриране на снопове неутрино в лабораторни условия. Групата участва в експерименти, които се провеждат в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) край Женева, Швейцария, в лабораторията „Ръдърфорд-Апълтън“ (RAL) край Оксфорд, Великобритания, а и в планиран проект за експеримент по осцилации на неутриното в лабораторията ESS край Лунд, Швеция. Работата на групата включва
Монте Карло моделиране на детектори,
участие в тестове на детекторни прототипи, експерименти, анализ и публикуване на статии.
Проекти:
MICE (Muon Ionization Cooling Experiment) – Групата участва в демонстрация на метод за охлаждане на сноп мюони чрез йонизация; използваните технологии ще намерят приложение в бъдещите мюонни ускорители. Те ще дадат възможности да се изучава тайнствената природа на неутриното и да се осъществяват сблъсъци на частици при енергии, по-високи от тези в Големия адронен колайдер (LHC) в ЦЕРН.
NA61/SHINE – експеримент по физика на високите енергии, намиращ се в ЦЕРН. В NA61/SHINE фиксирана мишена се бомбардира със сноп заредени частици, получени от втория по големина ускорител в ЦЕРН – Супер-протонния синхротрон (SPS). Участието на групата е свързано с изследванията на процесите, водещи до създаването на сноповете неутрино.
ESSnuSB – Според теорията на Големия взрив, материята и антиматерията са получени в равни количества. Експерименталните наблюдения обаче показват, че във Вселената материята количествено доминира над антиматерията. Това може да се обясни с процеси, които нарушават една от симетриите във физиката – симетрията заряд-четност (CP симетрия). Наблюдаването на CP нарушение при осцилациите на неутриното дава възможност да се обясни асиметрията между материя и антиматерия. Еuropean Spallation Source Neutrino Super Beam (ESSnuSB) е проект за създаване на мощен сноп неутрино с цел наблюдаване и определяне на нарушението на CP симетрията при осцилациите на неутриното с безпрецедентна точност. Групата участва в дейности по изследването на ефективността на предвидените детектори за регистрация на неутринния сноп.