Нова сбирка на Обединения Астрономически Семинар ще се проведе на 21 Май, 2025 г. (сряда), от 15:00 часа в библиотеката на Института по Астрономия, бул. Цариградско шосе №72 (или зала 301), на 3-ти етаж.
Светослав Ботев, докторант към катедра Астрономия на ФзФ при СУ „Св. Климент Охридски“, ще докладва на тема:
“Елиптичност на кълбовидните звездни купове в Млечния път, обусловена от техните рентгенови светимости“
Последните изследвания на кълбовидните звездни купове (КЗК) в Млечния път разкриват, че те далеч не са сферично симетрични, невъртящи се звездни системи. Видимата им елиптичност ϵ = (1 − b/a) е свързана с тяхната светимост в оптичния и в близкия инфрачервен диапазон, но все още липсват убедителни доказателства за подобна връзка с рентгеновата им светимост LХ. В доклада ще представим изследване на 153 КЗК на Млечния път, с използване на оценки за LХ и ϵ от различни автори, по данни от съвременните мисии Chandra, XMM-Newton, Swift, Beppo-Sax и Gaia (DR3). С прилагане на допълнителни критерии за подбор, се дефинират 12 основни извадки, използвани за извършване на два типа тестове на Колмогоров-Смирнов за елиптичност на КЗК с по-висока и по-ниска от определен праг рентгенова светимост L∗Х. Този праг е променян така, че минималният брой обекти nmin. във всяка извадка за сравнение да бъде между 8 и 15, а проведените тестове на Колмогоров-Смирнов са общо 525. Резултатите показват, че 20 КЗК с рентгенова светимост по-висока от L∗Х=1033.05 имат средна елиптичност от 0.106 – съществено по-голяма от тази на 69 купа с LХ < L∗Х.
Предмет на настоящото изследване е и формата на КЗК M2 в Млечния път. Структурните му параметри са определени с помощта на BV фотометрия от Lee & Carney и gi фотометрия от Pan-STARRS DR1. Преди елипсовидното фитиране на M2 са подготвени подизвадки с „постоянна“ звездна плътност. Така извадка 1, при която има дискретен спектър от числови плътности, е разделена на 8 подизвадки с целочислена плътност от 2 до 9. В останалите 8 извадки са дефинирани 112 подизвадки с „непрекъсната“ числена плътност в определен тесен интервал с подходящо подбрана стъпка чрез прилагане на метода „boxcar“. След обработване на всички 101 получени отделни резултати, елиптичността на пълзящата средна стойност за цялата извадка е представена като функция на главната полуос a: постоянна ϵ = 0,11± 0,04 в централната област (a ≈ 2′−3′.4), постоянен PA = 129◦ ± 3◦ се приема за a ≈ 2′− 6′. Определена е и долна граница от 13.2 Gyr ± 0.5 Gyr за възрастта на КЗК M2.