МИНИСТЪР ВЪЛЧЕВ ПОСЕТИ ВЪРХОВА ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ИНФРАСТРУКТУРА ВЪВ ФИЗИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ НА СУ

На 08 юли министърът на образованието и науката, г-н Красимир Вълчев, посети Физическия факултет (ФзФ) на СУ в рамките на среща, инициирана от доц. Иван Бъчваров, ръководител на Лабораторията по Лазерна физика и приложения към ФзФ. От страна на Физическия факултет участваха още проф. дфзн Георги Райновски, декан на ФзФ, доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан, студенти и членове на екипа на Лабораторията по Лазерна физика и приложения към ФзФ. От страна на МОН в събитието се включиха също акад. проф. дфзн Николай Витанов, зам.-министър на образованието и науката, и г-н Калин Мутавчиев, старши експерт в дирекция „Наука“.

След официалното посрещане проф. Райновски запозна министъра със спецификата на обучението по физика, което включва построяването на изследователски лаборатории като част от процеса на обучение и изграждане на иновативна индустрия в България. Доц. Иван Бъчваров представи успехите на Лабораторията по Лазерна физика и приложения, като акцентира на върховите научни резултати, постигнати в рамките на проекта „Eкстремна кохерентна светлина в средната инфрачервена и рентгеновата област като лабораторна инфраструктура (ХЕФЕСТ)“, обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура на България 2020 – 2027, и на успешно приключения проект METAFAST, който е единственият за България в конкурса за 2020 г,  към програмата EXCELLENT SCIENCE – Future and Emerging Technologies (FET) към „Хоризонт 2020“ на ЕС. Беше подчертано голямото конкурентно предимство, което имат разработките и финансиране на инфраструктурите, при което се изгражда нов тип изследователско оборудване, което засилва както националното, така и Европейското изследователско пространство. Последното е предпоставка за по-ефективна интеграция на националните лаборатории в големите европейски и световни изследователки центрове. Министър Вълчев подчерта желанието на Министерството на образованието и науката за подкрепата на тази интеграция и сподели положителна обратна връзка за върховото научно оборудване във ФзФ, като подчерта нуждата от още по-голяма инвестиция в научна инфраструктура.

Създаването на върхов научен продукт върви ръка за ръка с отличното образование, което ФзФ предоставя. Министър Вълчев подчерта нуждата от по-широки бакалавърски и по-тесни магистърски програми, а с Деканското ръководство на ФзФ бяха обсъдени актуалните предизвикателства относно промени в Закона за висшето образование, както и нуждата от още по-активно насочване на учениците към физическите и инженерни специалности. Беше изразено съгласие около идеята за общ кандидат-студентски изпит по физика, заедно с техническите университети.

Като част от срещата, министър Вълчев посети и разгледа на Лабораторията по Лазерна физика и приложения към катедра „Квантова електроника“, като докосна част от научната апаратура, която в огромната си част е разработена в България. Изключително високото качество на българските научни експерименти и на компаниите, създаващи научна апаратура, са в основата и на големия интерес на млади студенти към стаж или работа в катедра Квантова Електроника. Част от екипа на Лабораторията, изучаващи фотоника и лазерна физика, присъстваха и се включиха в демонстрациите. Срещата приключи с разбирането, че инвестицията в наука е най-добрата и най-високо възвръщаема инвестиция, която България може да направи.

Повече за проекта „ХЕФЕСТ“, можете да научите от следното видео: https://www.youtube.com/watch?v=5Gopj6g1DoM

Повече за проекта METAFAST, ще откриете тук:  https://www.metafast-h2020.eu/