ФАКУЛТЕТЕН СЕМИНАР НА ТЕМА „НЕУТРОНИТЕ В НАУКАТА ЗА ЖИВОТА“

На 21 декември 2022г. ще се проведе факултетен семинар на тема „Неутроните в науката за живота“ от проф. Валери Швецов, директор на лабораторията по неутронна физика „Франк“, JINR  в инфоцентъра на Физическия факултет. За всички, които желаят да се присъединят, но нямат физическата възможност, е предоставена опция за достъпване на семинара онлайн, в Zoom.

Достъпите за срещата в Zoom са:

ID на срещата: 832 9847 8841
Код за достъп: 902885

Кратка информация за темата „Неутроните  в науката за живота“

Научните изследвания като цяло и науките за живота винаги са се възползвали от развитието на мащабни научни инфраструктури. Започвайки с първите рентгенови тръби – по стечение на обстоятелствата по същото време, когато е идентифицирана болестта на Алцхаймер – и до съвременните синхротронни източници на излъчване, неутронни източници и мощни лазери, изследователските подходи, основани на ядрената физика играят важна роля в изследванията, свързани с биологията. Особените свойства на неутроните, мощността на синхротроните, иновациите в оптичната спектроскопия, включително Раман, имат своя собствена ниша в изследванията на химичния състав и структурата на кондензираната материя, която притежава доста високо ниво на безпорядък – безпорядък, за който се смята, че е една от основите на живота. В Лабораторията по неутронна физика „Франк“ (FLNP) на Обединения институт за ядрени (JINR) се отделя голямо внимание на изследванията в областта на науките за живота вече повече от половин век. Благодарение на напредъка в изследователските подходи сега има по-добро разбиране на съответните механизми за опазване на здравето и дори за неговото възстановяване. Установяването на редовен мониторинг на замърсяването на околната среда помага за намаляване на отрицателното въздействие на замърсяването върху хората и планетата. Примерите за забележителни резултати, постигнати от учените във FLNP, някои от които са представени в тази лекция, показват важността на по-внимателното и подробно разглеждане на на науките за живота през призмата на излъчването.