Учени от Физическия факултет са представени в специалното издание “Homo Sciens”

Вестник „Homo Sciens“ е издание на Съюза на учените в България по проект 101061564K-TRIO–HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01, финансиран от Европейския съюз по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт Европа“. Той е посветен на 135-годишнината от основаването на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Представени са 72 български учени, преподаватели в него или възпитаници на нашата Алма Матер – лица от световните класации, лица от миналото, съвременници, жени в науката и млади хора в науката.

Сред тях са физиците акад. проф. Николай В. Витанов, проф. дхн Весела Цакова (възпитаник на Физическия факултет), проф. Емил Станев,  проф. Марин Бъчеваров, проф. Йордан Ковачев, проф. Петър Пенчев, чл.-кор. проф. Александър Драйшу, доц. Петко Недялков, доц. Иван Бъчваров, проф. Елисавета Карамихайлова, проф. Антония Шиварова, проф. Ана Пройкова, проф. Евгения Вълчева, гл. ас. д-р Мая Жекова.

Представени са и студентите от Физическия факултет Стефан Стефанов, Александър Проданов, Явор Йорданов и Мирослав Мойсеев, успешни олимпийци  и бъдещи изследователи. В рубриката „Към учените – с усмивка“ ще намерите весели случки, свързани с преподаватели от нашата Алма Матер.

Вестникът е качен и на сайта на Европейската нощ на учените 2023 и може да го намерите ТУК.

Можете и да го изтеглите и от ТУК.