В ПЕРИОДА 12-15 МАРТ 2024 В РЕКТОРАТА НА СУ ЩЕ СЕ СЪСТОИ РАБОТНА СРЕЩА НА ADRIAARRAY

Адриа Арей (AdriaArray) представлява широкомащабна инициатива за инсталиране на обширна мрежа от сеизмични станции с цел изучаване на геоложката структура и сеизмичната активност в региона на Адриатическата плоча и нейните околности. (https://orfeus.readthedocs.io/en/latest/adria_array_main.html). В инициативата участват над 200 институции от над 30 държави от Европа, а представители за България са Софийският университет и Националният институт по геофизика, геодезия и география на БАН.  На срещата ще присъстват над 100 участника, сред които водещи учени от Европа в областта на сеизмологията, геофизиката и геологията, а също така представители от всички балкански държави и много колеги от България.

Събитието представлява изключително значима възможност за сеизмолози, геофизици, геолози както и за учените, работещи в областта на науките за Земята в България. Целта е не само да се представи напредъка в инсталирането на сеизмични станции и обработката на данните от тях, но и да се установи траен научен обмен между учени от Западна и Източна Европа. Тези връзки ще бъдат основа за бъдещи съвместни проекти в рамките на инициативата.