Български ученици с медали на V-та Европейска олимпиада по физика

От 19.06 до 26.06.2021 г. се проведе V-та Европейска олимпиада по физика (EUPhO). В състезанието взеха участие общо 219 ученици от 46 държави. За втора поредна година състезанието се проведе онлайн и отново вместо реален експеримент учениците използваха софтуер, с който симулираха данни за двете задачи от експерименталния кръг. Работата на учениците беше наблюдавана през цялото време от организаторите посредством видео връзка.

За нашите участници олимпиадата се проведе във Физическия факултет на Софийския университет, където успоредно със състезанието течеше и подготовката на разширения отбор за Международната олимпиада по физика (IPhO). Подготовката на отбора беше водена от проф. Мирослав Абрашев, проф. Виктор Иванов и доц. Димитър Мърваков. Една от целите на подготовката е да се определи крайният отбор за IPhO.

Отбор EUPhO-IPhO
Тази година отборите за EUPhO и IPhO са едни и същи и имат следния състав: Александър Проданов, 11 клас, ППМГ Казанлък (златен медал); Васил Николов, 12 клас, ПЧМГ София (златен медал); Явор Йорданов, 11 клас, НПМГ София (бронзов медал); Виктор Василев, 12 клас, СМГ София (бронзов медал); Александър Илиев, 12 клас, СМГ София (бронзов медал). Ръководители на отбора за EUPhO бяха гл. ас Нено Тодоров и Георги Александров (студент във Физическия факултет на Софийския университет).