Успешно представяне на българския отбор на Международната олимпиада по физика 2023

53-та Международна олимпиада по физика (МОФ) се проведе от 9 до 17 юли 2023 г. в Токио, Япония.  В олимпиадата участваха отбори от 82 държави, като общият брой участници бе 394. Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия кръг учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг – върху три теоретични.

Българският отбор беше съставен от следните ученици:

1. Маргулан Ерланович Исмолдаев, 12 кл., МГ „Д-р. Петър Берон“, Варна
  2. Йово Георгиев Йовчев, 12 клас, ПЧМГ, София
  3. Баян Момчилов Гечев, 11 клас, СМГ „Паисий Хилендарски“, София
  4. Владимир Руменов Миланов, 12 клас, НПМГ, София
  5. Румен Любомиров Димитров, 11 клас, СМГ „Паисий Хилендарски“, София

Ръководители на отбора бяха проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от  Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” Участниците в отбора спечелиха следните награди:

• Маргулан Исмолдаев, Йово Йовчев, Румен Димитров и Баян Гечев – бронзови медали
  • Владимир Миланов – почетна грамота.

По статут МОФ е индивидуално състезание и не се обявява официално отборно класиране. С медали се награждават участниците в зависимост от получените от тях точки и мястото им в общата класация на всички участници: златен медал – първите 8%, сребърен медал – първите 25%, бронзов медал – първите 50%, почетна грамота – първите 67%.